Zgłoszenie do GIODO

GIODO czyli Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych to w Polsce miejsce, gdzie należy zgłaszać prowadzone bazy danych. Ma to na celu zabezpieczenie nas przed niewłaściwym wykorzystaniem informacji o nas przez firmy. Każdy podmiot prowadzący bazę ma obowiązek jej zgłoszenia. Czy tak się dzieje w rzeczywistości?

Tłumaczenie czym jest GIODO oraz jak wypełnić formularz zgłoszeniowych mija się z celem, ponieważ w internecie znaleźć możecie wiele informacji na ten temat (chociażby tutaj). Istotne jest wiedzieć, dlaczego wpis do GIODO jest tak ważny.  Zacznijmy jednak od pojęć: po pierwsze dane osobowe, to informacje jakie podaje klient/uczestnik/partner po których możemy go zidentyfikować. Zatem daną osobową będzie email: imie.nazwisko@firma.pl ale nie będzie już nią imie.nazwisko@domena.com (domena na serwerze ogólnym jak gmail, wp, onet…). Zbiorem danych osobowych jest usystematyzowany zestaw danych w którym możemy filtrować dowolnie zmienną. Zatem zbiorem będzie baza w excelu ale nie będzie nim lista w notatniku.

Kto ma obowiązek zgłaszać bazę do GIODO?

„Obowiązek zgłoszenia zbioru do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych (GIODO) ciąży na administratorze danych, czyli podmiocie decydującym o celach i środkach przetwarzania danych osobowych” czytamy na stronach giodo.gov.pl. Zatem to czy ty jesteś odpowiedzialny za bazę danych i jej zgłoszenie czy nie zależy od tego czy ty decydujesz o przetwarzaniu i wykorzystaniu posiadanych danych.

od 1 stycznia 2015 r. znowelizowane przepisy ustawy o ochronie danych osobowych wprowadzają ułatwienia w rejestracji zbiorów i zwalniają z obowiązku jego wykonania podmioty w przypadku kiedy:

  • zbiór dotyczy wyłącznie danych „zwykłych” i prowadzony jest tylko w wersji papierowej;
  • zbiór dotyczy wyłącznie danych „zwykłych” i administrator danych zgłosił GIODO powołanie administratora bezpieczeństwa informacji.

Zgłoszenie prowadzenia bazy danych wykonuje się poprzez odpowiedni formularz na stronie egiodo.giodo.gov.pl w zakładce: Rejestr Zbiorów Danych Osobowych. Zgłoszenie jest bezpłatne. Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu dokumentów do rejestracji bazy danych w GIODO – chętnie służymy pomocą (kontakt).

 

Alicja Leś 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.